ISTANBUL ISTANBUL
Haber Detayı
03 Nisan 2021 - Cumartesi 08:03
 
Gergerlioğlu tutuklanarak cezaevine gönderilmek üzere gözaltına alındı
Hakkında verilen hapis cezasının onanmasının ardından milletvekilliği düşürülen HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu, tutuklanarak cezaevine gönderilmek üzere gözaltına alındı.
SİYASET Haberi
Gergerlioğlu tutuklanarak cezaevine gönderilmek üzere gözaltına alındı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, hakkındaki kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle milletvekilliği düşürülen Gergerlioğlu'nun, kendisine yapılan çağrıyı almış olmasına rağmen 10 günlük yasal süre içinde gelmemesi üzerine gözaltına alındığını duyuruldu ve Gergerlioğlu'nun ceza infaz kurumuna sevk işleminin devam ettiği bildirildi.

Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun oğlu Salih Gergerlioğlu, Twitter hesabından "Babamı tutuklamaya geldiler" dedi. Gergerlioğlu'nun oğlu, babasını ayakkabısını giymeye bile müsaade edilmediğini aktardı. 

Gergerlioğlu: Bir gün mutlaka geri döneceğiz
Ömer Faruk Gergerlioğlu, gözaltı sırasında Artı Gerçek'e konuştu: 

 "Kapıda şuanda acele etmemi istiyorlar ama halkıma şunu söyleyeyim. Bu zulüm bir gün mutlaka biter. Şuan bilsinler ki bu ülkenin barış umutlarını yok etmeye çalışıyorlar. Biz doğru şeyler söylediğimiz ve halkımızın vekili olduğumuz için cezalandırılıyoruz. Ben bu halkın onurunu ayaklar altına aldırmadım aldırmama da ama mücadele edeceğiz ve bir gün mutlaka geri döneceğiz.

Başsavcılıktan açıklama
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, hakkındaki kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle milletvekilliği düşürülen HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun, kendisine yapılan çağrıyı almış olmasına rağmen 10 günlük yasal süre içinde gelmemesi üzerine gözaltına alındığını duyurdu. 

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, Yargıtay onayından geçmek suretiyle hakkında terör örgütü propagandası yapmak suçundan kesinleşmiş 2 yıl 6 ay hapis cezası bulunan, TBMM Genel Kurulu'nda 17 Mart'ta gerçekleştirilen birleşimde, hakkında mahkemece verilen kesinleşmiş hapis cezasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi okunan Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürüldüğü anımsatıldı. 

Açıklamada, "Anayasanın 84/2. maddesi gereğince milletvekilliği düşen Ömer Faruk Gergerlioğlu, 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un 19/1 maddesi gereğince kendisine yapılan çağrıyı tebliğ almış olmasına rağmen 10 günlük yasal süre içinde gelmemesi üzerine yasal zorunluluk olarak hakkında yakalama emri çıkarılmış, çıkarılan yakalama emrine istinaden de ikametinde yakalanmıştır" ifadelerine yer verildi. 

Kaynak: Editör: Birinci Medya
Etiketler: Gergerlioğlu, tutuklanarak, cezaevine, gönderilmek, üzere, gözaltına, alındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı