ISTANBUL ISTANBUL
Yazı Detayı
29 Eylül 2019 - Pazar 12:55
 
İmamoğlu’nun yanındayım
Uğur DÜNDAR (Alıntı)
 
 

CHP'nin önemli ismi Muharrem İnce'den, gündemdeki konularla ilgili çarpıcı açıklamalar: İnce, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na seslendi: Beklenen depreme karşı alınacak önlemler konusunda kendisine büyük iş düşüyor. Günlük iş planında bu konuyu birinci sıraya koymalıdır. Halk yanındadır. Ben de tüm gücümle yanındayım.

Sevgili okurlarım,

Türkiye, son dönemde en çok İstanbul'daki 5.8 büyüklüğündeki depremi ve sonrasındaki artçı sarsıntıları, iktidarın HDP'li bazı belediyelere kayyum atamalarını, Ahmet Davutoğlu'nun çıkışlarını, onun ve Ali Babacan'ın kuracağı söylenen yeni partileri ve S-400 krizini konuştu.

CHP'nin 2018'deki seçimlerde Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce ile yaptığımız söyleşide gündem maddelerini ele aldık. Onun bu konularla ilgili görüşlerini ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine daha uzun süre varken adaylığını niçin açıkladığını sorduk.

UĞUR DÜNDAR (U.D.): Sayın İnce, Marmara'da, Silivri merkezli olarak gerçekleşen deprem gösterdi ki beklenen İstanbul depremine hazırlıklı değiliz. 1999'daki Büyük Marmara Depremi'ni yaşamış deneyimli bir siyasetçi olarak bu konuda ki düşüncelerinizi alabilir miyim? Deprem sonrasında iktidarın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu'na yönelik dışlayıcı tavrı konusunda neler söylemek istersiniz?

MUHARREM İNCE (M.İ.): Önce herkese geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Gördük ki biz ders almıyoruz! depremi önleyemeyiz ama, sonuçlarına karşı önlemler alabiliriz. Bu deprem, 1999'dan bu yana önlem anlamında bir şey yapmadığımız gibi durumun daha da kötüleştiğini ortaya çıkardı. Zira toplanma alanlarını “boş alan” zanneden bir zihniyet var karşımızda. Hükümette bu konuda sorumluluklarını yerine getirmemiş olmanın suçluluk telaşı var. Bundan sonra Ekrem İmamoğlu'na büyük iş düşüyor. Günlük iş planında bu konuyu birinci sıraya koymasını öneririm. Hükümetin kendisine karşı dışlayıcı tutumu ortada. Bunlardan etkilenmemesi ve kendi yetki alanındakileri eksiksiz yapması çok önemli. O bunları yapacak biridir, çünkü Beylikdüzü deneyimi var. Kamuoyu ve halk yanındadır. Ben de tüm gücümle yanındayım.

 

KÜRT SORUNUNU SİVİL SİYASETLE ÇÖZEBİLİRİZ

(U.D.): İktidarın Mardin, Diyarbakır ve Van Büyükşehir Belediyeleri'ne kayyum ataması toplumu da siyaseti de bölmüş durumda. Siz Mardin'e gittiniz ve Ahmet Türk'le görüşerek hükümetin bu tasarrufunu eleştirdiniz. Buna neden gerek duydunuz?

(M.İ.): Sayın Dündar, saydığınız maddelerin ikisi demokrasiden uzaklaşmamızın sonucunda oluştu.

Demokrasinin, hukukun üstünlüğünün esas alındığı bir ülkede seçilmiş belediye başkanlarının yerine kayyum atamak gibi bir rezalet yaşanmaz. Yapılan hukuka uygun olmadığı gibi, ayrıca demokratik de değil. İktidarın yaptığı gibi, terör torbası içinde eritilecek bir konu da değil. Yapılan, Türkiye'de Kürt sorunu ekseninde sivil siyasetin sınırlarını daraltmak, hatta yok etmek anlamına geliyor. Oysa bizim yapmamız gereken terör örgütünün etkin olduğu bu illerde sivil siyaseti desteklemek ve terör karşısında sivil siyasetin aktörlerini seçenek haline getirerek onların demokrasiden yana tavırlarını güçlendirmek olmalı. Kürt sorununu biz sivil siyasetin alanını genişleterek, onu güçlü kılarak çözebiliriz.

Önemli olan demokrasi ve hukuk zeminini kaybetmemektir. Ahmet Türk'e ziyarette bulunmamın nedeni, bu zeminin korunmasına yönelik bir çabadır.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...

 
Etiketler: İmamoğlu’nun, yanındayım,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı