ISTANBUL ISTANBUL
Yazı Detayı
15 Eylül 2019 - Pazar 22:28
 
İlk uzay aracımız: Mavi minibüs
Ahmet TULGAR (Alıntı)
ahtulgar@gmail.com
 
 

Akademinin, bilim kurullarının, enstitülerin değil, esnafın sözü dinlenir burada. Uzay Araştırması Tesisleri'nde değil, Minibüsçü Esnaf Odaları'nda poz verir siyasetçiler seçim öncesinde

Çoğunca mavi, bazen de mavi-beyaz çift renkli minibüsler Türkiye'nin ilk uzay aracıdır. Bu minibüsler hareket halindeyken içeride bambaşka fizik yasaları geçerli olur, süspansiyon yaylarının ve amortisörün oluşturduğu farklı sistem yüzünden yerçekimi azalır, ayakta ya da oturarak gidiyor olmanız fark etmez, sık sık kafanızı tavana vurmanıza ramak kalır, minibüsün uzamında sabit kalamaz, oradan oraya uçuşursunuz. Şehrin ortasında, mobil bir uzamda bambaşka fizik yasalarıyla karşılaşmak sizi şaşırtmasın. Yasalar açısından bakıldığında Türkiye zaten 'paralel evren' kavramından mülhem söyleyecek olursak bir 'paralel uzaylar' ya da 'paralel uzamlar' sistemidir. Bunların birinde geçerli olan bir yasa diğerinde geçerli değildir, hepsinde geçerli olan yasaların uygulanışı ise her bir paralel uzamda farklıdır.

Evet, 'uzay' kadar 'uzam' kavramı da yakışacak betimlemelerime, anlaşıldı. Çünkü mavi minibüsler dik dörtgen prizma, minimalist formlarıyla kübik, saf uzamı sembolize ederler. Diğer taraftan sadece uzam kavramına değil zaman kavramına da göndermede bulunur bu formları mavi minibüslerin. Ne arkada geriye doğru uzayan bir bagaj, ne önde ileriye, geleceğe doğru atılan bir burun, salt bir şimdiki zaman. Şimdi tam burada Roland Barthes'ın 'Mitolojiler' adlı kitabında yer alan ve Citroen'in yeni modelinin çizgileriyle Fransız toplumunun tercihlerinin ilişkisini kurduğu denemesi aklıma geldi. Yerli mavi minibüs de, tam da bu arkada ve öndeki küt biçimiyle, geçmişine bakıp yüzleşmeyen, geleceğe de hazırlıksız ve ilgisiz, faydacı bir 'Türkiye şimdiki zamanı'nı çağrıştırır. Yoldaki en ufak bir değişiklik, aşılması gereken küçük bir engel, içerideki uzamın düzenini değiştirir ve yeni bir şimdiki zaman başlar.

Geçmişten kopuk, gelecekle ilgisiz, salt kâr maksimizasyonu hedefiyle, özel bir biyopolitika güderek yolcuyla tıkış tıkış doldurduğu bu şimdiki zaman uzamında, mavi minibüsün sürücüsü, tartışmasız iktidarı temsil eder. Mavi minibüs iğne atsan yere düşmeyecek haldeyken ve yolcular nefes bile alamazken, kimse onun konforlu ve ferah kaptan köşkünün sınırlarını ihlal edemez. En fazla onun ayaklarının dibindeki basamağa çökme izni koparır şanslı bir yolcu. Sürücü iktidara, köşkünde sigara içmek dahil her şey serbestken, yolcular bu hareket halindeki uzamda kıpırdayamaz haldedir. Mavi minibüs kamuya açıktır ama başta sürücü köşkü olmak üzere handiyse bütün iç uzam milli ve dini sembollerle donatılmıştır. Sürücü, iktidarının meşruiyetini bu sembollerden alır.

...

...

...

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

 
Etiketler: İlk, uzay, aracımız:, Mavi, minibüs, ahmet, tulgar,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı