ISTANBUL ISTANBUL
Haber Detayı
07 Ocak 2021 - Perşembe 07:58
 
Trump taraftarları ABD Kongresi'ni bastı, Washington'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi!
ABD Başkanı Donald Trump'ın destekçileri, Seçilmiş Başkan Joe Biden'ın seçimlerdeki zaferini resmileştirmeyi görüşen yasama organı Kongre'yi bastı. Bir grup protestocunun Kongre binasının içine girdiği belirtilirken, Fox News bir kişinin vurulduğunu duyurdu. New York Times muhabiri, Cumhuriyetçi Parti merkezinde patlayıcı bulunduğunu ve imha edildiğini duyurdu. Başkentte sokağa çıkma yasağının başlayacağı saat 18.00 öncesi polis, isyancıları bölgeden uzaklaştırıyor.
DÜNYA Haberi
Trump taraftarları ABD Kongresi'ni bastı, Washington'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi!

Arizona'daki seçim sonuçlarına itirazı değerlendiren Senato, olaylar nedeniyle oturuma ara verdi. Kongre'deki oturumu yöneten ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Senatör Chuck Grassley'nin güvenli bir yere götürüldüğü belirtildi.
Washington'da sokağa çıkma yasağı
Washington Valisi, başkentte saat 18.00 itibariyle başlayacak bir sokağa çıkma yasağı ilan etti. Yasak, 7 Ocak sabah 06.00'a kadar geçerli olacak.

Polisin, Trump destekçilerini dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandığı belirtildi. Cumhuriyetçi Parti’ye yakınlığıyla bilinen Fox News kanalı, Kongre’de çıkan olaylarda bir kişinin vurulduğunu bildirdi. Kanal, vurulan kişinin bir süre önce Kapitol Binası’ndan hasteneye götürüldüğünü bildirdi.

NYT: Cumhuriyetçi Parti merkezinde patlayıcı bulundu
New York Times muhabiri, Cumhuriyetçi Parti merkezinde patlayıcı bulunduğunu ve imha edildiğini duyurdu.

ABD'de güvenlik güçleri, Kongre binasının yakınında patlayıcı bulunduğunu ve etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

'Trump'ın hemen görevden alınması için çağrı'
Pelosi ve Senatör Chuck Schumer tek cümlelik bir açıklama yaparken, "Başkan Trump'ı, tüm protestoculardan ABD Kongre'sini derhal terk etmesini talep etmeye çağırıyoruz" dedi.

ABD'de polis, göstericileri Kongre kapılarından uzaklaştırmak için müdahale ediyor.

NTV Washington muhabiri Hüseyin Günay'ın aktardığına göre; ABD Kongre'sinin bazı üyeleri Trump'ın görevden alınması için hemen harekete geçilmesi çağrısını yaptı.

Kongre üyeleri, Seçici Kurul onayının bu gece tamamlanmasını umuyor
ABD'de Demokrat Senatör Joe Manchin, Seçilmiş Başkan Joe Biden'ın Seçici Kurul onayınının bu gece tamamlanacağına dair bir inanç olduğunu söyledi. Manchin, "Bu haydutlar bizi korkutamaz" dedi.

CNN'e açıklama yapan Manchin, Seçici Kurul'un Kapitol'da toplanacağını düşündüğünü ama kesin olarak bilmediğini de söyledi.

Trump müttefiklerinden Cumhuriyetçi Senatör Josh Hawley de, bu öğleden sonra Kongre'nin "işe dönüp işini bitirmesi gerektiğini" söyledi.

Kaynak: Editör: Birinci Medya
Etiketler: Trump, taraftarları, ABD, Kongresi'ni, bastı,, Washington'da, sokağa, çıkma, yasağı, ilan, edildi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı