ISTANBUL ISTANBUL
Haber Detayı
12 Ocak 2021 - Salı 08:09
 
Trump için azil süreci tekrar başladı
Temsilciler Meclisi, Trump'ı resmen "halkı kalkışmaya tahrik etmek" ile suçlayarak ikinci azil sürecini başlattı.
DÜNYA Haberi
Trump için azil süreci tekrar başladı

ABD'de yasama organı Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi,  Kapitol Binası'na destekçileri tarafından yapılan saldırıyla bağlantılı olarak Başkan Donald Trump'ı "halkı kalkışmaya tahrik etmek" ile suçlayarak ikinci kez azil süreci başlattı.

Temsilciler Meclisi Çoğunluk Lideri Steny Hoyer, meclisteki diğer Demokratlara Başkan Yardımcısı Mike Pence'in 25. Madde'yi tetiklememesi durumunda çarşamba günü azil sürecinde bir sonraki adımı atacaklarını söyledi.

Çarşamba günü bu oylama yapılırsa ve beklendiği gibi süreç ilerletilirse; Donald Trump, ABD'de Temsilciler Meclisi'nin iki defa hakkında azledilmesi yönünde oy verdiği ilk başkan olacak.

Temsilciler Meclisi'nin Trump'ın azledilmesi yönünde oy kullanması Senato'da duruşmalar gerçekleştirilmesine yol açacak. Süreç sonunda Senato, Trump'ın "halkı kalkışmaya tahrik etmek"ten suçlu olup olmadığına ve görevden alınıp alınmamasına karar verecek.

Trump'ın Senato tarafından suçlu bulunması, bir daha kamuda görev yapmasını engelleyebilir.

Kongre'nin iki kanadında da az sayıda Cumhuriyetçi, Trump'ı görevden alma girişimlerinde Demokratlara destek verme kararı aldı.

Pelosi azil süreciyle ilgili mektubunda, "Anayasa ve demokrasimizi korumak için hızlı hareket edeceğiz, çünkü bu Başkan ikisine de mevcut olarak tehdit oluşturuyor" diye konuşmuştu. Temsilciler Meclisi Başkanı, "Gün geçtikçe bu Başkan'ın demokrasimize saldırıları yoğunlaşıyor, o yüzden hemen harekete geçmeliyiz" demişti. Demokratlar, hafta başında Pence'e 25. Madde'yi yürürlüğe sokması yoksa azil süresini başlatacağı yönünde tehditte bulunmuştu.

Geçen hafta Trump yanlısı binlerce protestocu, Biden'ın seçim zaferini resmileştirecek oturum gerçekleştirilirken Kongre binasının çevresini kuşatmıştı. Bir grup protestocu Kongre'ye ev sahipliği yapan Kapitol Binası'nın içine girdi. Olaylarda 4 kişi hayatını kaybetti. Kapitol'de güvenlik sağlandıktan sonra oturum devam etti ve Biden'ın zaferini resmileştiren Seçmenler Kurulu oyları sayıldı.

Kaynak: Editör: Birinci Medya
Etiketler: Trump, için, azil, süreci, tekrar, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı