ISTANBUL ISTANBUL
Haber Detayı
07 Ocak 2021 - Perşembe 08:09
 
Trump destekçilerinin bastığı Kongre'de çıkan olaylarda 4 kişi öldü, oturum yeniden başladı
ABD'de başkanlık seçimlerini Joe Biden'ın kazandığının resmen tescil edileceği Kongre'yi, Başkan Donald Trump'ın destekçileri bastı, bazı eylemciler gözaltına alındı. Polisin silahlarını göstericilere doğrulttuğu anlar kameralara yansıdı.
DÜNYA Haberi
Trump destekçilerinin bastığı Kongre'de çıkan olaylarda 4 kişi öldü, oturum yeniden başladı

 

Trump yanlılarının işgal ettiği Kongre'de yaşanan olaylarda toplam 4 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Polisin yaptığı açıklamaya göre olaylar sırasında biri polis tarafından vurulan bir kadın olmak üzere toplam 4 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Polis olaylarda 52 kişinin de gözaltına alındığını açıkladı.

Olayların kısa özeti:

  • Trump destekçileri Kongre binasını bastı: Bir ölü, en az 13 gözaltı, 5 silah ele geçirildi
  • Trump, eylemcilere "eve dönün" dedi. Biden, eylemi "kuşatma" olarak niteledi
  • Ulusal Muhafızların tamamı görevlendirildi
  • Washington'da yerel saat ile 18:00'den sonra sokağa çıkma yasağı ilan edildi
  • Boşaltılan Kongre binasında güvenlik sağlandı
  • Ülkenin farklı kentlerinde de Trump yanlıları hükümet binaları önünde eylem düzenledi

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, yaşanan ayaklanmanın ardından, Biden'ın başkan seçildiğinin tescilleneceği ortak oturumun bu gece devam edeceğini duyurdu.

Pelosi, yazılı bir açıklama yaparak bugün ABD demokrasisine yapılan "utanç verici saldırının" Kongreyi Biden'ın başkanlığını onaylama sorumluluğunu yerine getirmekten caydırmayacağını belirtti.

Temsilciler Meclisi Demokrat çoğunluk lideri Steny Hoyer, Savunma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Başkan Yardımcısı Mike Pence ile telefonda görüştüğünü belirten Pelosi, "Kongrede bu gece oturuma devam etme kararı aldık." ifadesini kullandı.

Sokağa çıkma yasağına rağmen Trump yanlısı gruplardan bazılarının meydanlardan ayrılmadığı kaydedildi.

Trump: Bugünü sonsuza dek hatırlayın
ABD Başkanı Donald Trump, son Twitter paylaşımında "Bu yaşananlar, kutsal ve ezici çoğunlukla kazanılan seçim galibiyetinin, çok uzun zamandır kötü muamele ve haksızlığa maruz kalan vatanseverlerden acımasızca çalındığında ortaya çıkan olaylardır. Barış ve sevgi içinde evinize dönün. Bu günü sonsuza dek hatırlayın" diye yazdı.

Twitter, seçimlere usulsüzlük karıştığı iddiasının tartışmalı olmasından dolayı, Trump'ın iletisinin yeniden paylaşılmasını, beğenilmesini ve ya yorum yapılmasını engelledi.

Sosyal medya platformu daha sonra, Trump'ın paylaştığı, aralarında yukarıdaki yorumunda olduğu 3 iletiyi, topluluk kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle sansürledi. Söz konusu paylaşımların kaldırılmasını talep ettiklerini açıklayan Twitter ayrıca hesabın 12 saat boyunca kilitli kalacağını da duyurdu.

Polisin aktardıklarına göre olaylar sırasında bir kadın, polis kurşununun hedefi oldu. Sivil olduğu açıklanan kadının hayatını kaybettiği duyuruldu. Daha sonra toplamda 4 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Beyaz Saray, Trump'ın talimatıyla Ulusal Muhafızların da Kongre'ye sevk edildiğini açıkladı. Pentagon da yaklaşık bin 100 kadar Ulusal Muhafız mensubunun görevlendirildiğini aktardı.

ABD Kongresi'ni basan Trump destekçileri binayı boşaltırken, bina dışında bazı göstericiler ile polis arasında arbede yaşandığı, çevrede güvenliğin sağlandığı son gelen bilgiler arasında.

Trump'tan eylemcilere: Eve dönün
Başkan Trump, seçimin kendilerinden çalındığı iddiasını tekrarlayarak, Kongre binasını basanların evlerine gitmesini istedi.

Trump kameralar karşısına geçerek, "Biliyorum, bizden çalınan bir seçim oldu ve bunun için üzgünsünüz. Bunu herkes biliyor. Özellikle de karşı taraf. Ancak şimdi eve gitmeniz gerekiyor. Barışı, asayişi sağlamamız lazım. Güvenlik güçlerine saygı duymamız gerekiyor. Kimsenin zarar görmesini istemiyoruz. Çok zor zamanlardan geçiyoruz. Benden, sizden, tüm ülkeden çalabildikleri başka bir dönem olmamıştı. Bu yolsuzluk yapılan bir seçimlerdi. Ancak bu insanların ekmeklerine yağ süremeyiz. Sükunete ihtiyacımız var. O yüzden eve gidin, siz çok özelsiniz, sizi çok seviyoruz, nasıl hissettiğinizi biliyorum. Eve dönün, sakince eve dönün" dedi.

Biden'dan Trump'a çağrı: Televizyona çık, bu işgali sonlandır

Trump'tan saniyeler önce basın açıklaması yapan seçilmiş başkan Joe Biden ise gerginliğin dinmesi için Trump'a çağrı yaparak devreye girmesini istedi.

ABD demokrasisi ve hukukun üstünlüğüne yönelik "görülmemiş saldırılara" son verilmesi çağrısında bulunan Biden, "Başkan Trump'ı TV'ye çıkarak ettiği yemini yerine getirmesi, Anayasa'yı savunması ve bu kuşatmaya son verilmesini talep etmeye çağırıyorum." dedi.

Demokrasinin saldırı altında olduğunu ifade eden Biden, Kongre binasının basılmasını kalkışma olarak niteledi. Görevi 20 Ocak'ta devralacak olan yeni lider, kendi güvenliğinden endişe etmediğini söyledi.

Biden, Kongre binasında yaşanan kaosun ABD'yi yansıtmadığını da sözlerine ekledi.

"Bu tür davranışlara müsamaha yok"
Polisten yapılan açıklamada ise, göstericilerin Kongre'ye girebilmek için güvenlik güçlerine kimyasal madde attığı ifade edildi.

Washington DC Emniyet Şefi Robert Contee, çıkan arbedede bir sivilin vurulduğunu teyit etti, 13 kişinin de gözaltına alındığını kaydetti. Olaylarda 5 silah ele geçirildi.
AB'den itidal çağrısı
Kongre'de yaşananlara uluslararası tepkiler de gelmeye başladı. Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli, Twitter'daki paylaşımında demokrasi vurgusu yaptı. Sassoli, "Kongre'deki görüntüler oldukça endişe verici. Demokratik seçimlere saygı duyulmalı. ABD'nin demokratik kuralları koruyacağından eminiz" diye yazdı.

Kaynak: Editör: Birinci Medya
Etiketler: Trump, destekçilerinin, bastığı, Kongre'de, çıkan, olaylarda, 4, kişi, öldü,, oturum, yeniden, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı