ISTANBUL ISTANBUL
Haber Detayı
06 Mart 2021 - Cumartesi 13:14
 
Prof. Görür uyardı: İstanbul depreme yaklaşıyor, beklediğimiz deprem minimum 7,2, maksimum 7,5 büyüklüğünde
Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, depremde en fazla İstanbul'un Avrupa yakasında kıyı kesimlerin etkileneceğini belirterek, "Büyükçekmece-Küçükçekmece arası heyelanların olduğu yerler. Buralar şu anda bile kayıyor, hareket ediyor. Depremde haliyle bu kayma hareketi heyelanlara dönüşecektir. Depremle birlikte burada ciddi yıkımlar meydana gelecektir" diye konuştu.
BİLİM Haberi
Prof. Görür uyardı: İstanbul depreme yaklaşıyor, beklediğimiz deprem minimum 7,2, maksimum 7,5 büyüklüğünde

Dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunan Türkiye'de her yıl 1-7 Mart arası, Deprem Haftası olarak kutlanıyor.

Deprem Haftası dolayısıyla İstanbul'da beklenen olası deprem hakkında konuşan Jeolog, Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul'da minimum 7, maksimum 7.5 büyüklüğünde bir depremin olacağını ve en çok Avrupa Yakasının kıyı kesimlerinin etkileneceğini söyledi.

Uzun yıllardır deprem araştırmaları yapan ve İstanbul'da beklenen büyük depremle ilgili her fırsatta uyarılarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, depreme karşı hazırlıklı olmasının sağlanması, depremden korunma yollarının anlatılması ve toplumda afete hazırlık bilincinin yaygınlaştırılmasının amaçlandığını söyledi. 

Kaynak: Editör: Birinci Medya
Etiketler: Prof., Görür, uyardı:, İstanbul, depreme, yaklaşıyor,, beklediğimiz, deprem, minimum, 7,2,, maksimum, 7,5, büyüklüğünde,
Yorumlar
Haber Yazılımı