ISTANBUL ISTANBUL
Haber Detayı
08 Temmuz 2020 - Çarşamba 07:47
 
Prof. Dr Özener: Marmara Denizi'nde 7,2'lik bir enerji var
Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, "Marmara Denizi'nde bir deprem olursa 7,2'lik bir enerji var. Biz bunu hep söylüyoruz. Bunu bilelim, bununla yaşamayı öğrenelim" dedi.
BİLİM Haberi
Prof. Dr Özener: Marmara Denizi'nde 7,2'lik bir enerji var

Bakırköy Belediyesi tarafından düzenlenen 'Beklenen İstanbul Depremi ve Bakırköy'e Etkileri' panelde konuşan Özener, depremin nerede, ne büyüklükte olacağını bildiklerini belirterek "Ama ne zaman olacağını bilmiyoruz. Marmara Denizi'nde bir deprem olursa 7,2'lik bir enerji var. Biz bunu hep söylüyoruz. Bunu bilelim bununla yaşamayı öğrenelim" diye konuştu. 

Depremin durduralamayacağını ancak etkisinin azaltılabileceğini ifade eden Özener, "Türkiye'de 500'den fazla fay var. Türkiye'nin herhangi bir yerinde bir deprem olması bizim için sürpriz olmasın. Depreme karşı algımız, hassasiyetimiz arttı. Türkiye'deki depremleri 450 sensörle izliyoruz. Biz bu depremleri yaşayacağız ama bunları yaşarken psikolojimizi bozmayalım. Yarın deprem olacakmış gibi hazırlıklı olmamız lazım. Burada en büyük görev karar vericilere düşüyor. Kentsel dönüşüm çok önemli. Kentsel dönüşüm de bir binayı yıkıp yerine yenisinin yapılması değil, transfer alanlarının yapılması, kötü zemin ve kötü bina stoku olan yerlerin tamamen yıkılıp yerine güncel teknolojilerle bina yapılması veya oraları tamamen terk edip farklı yerlere yapı yaparak yerleşmemiz lazım" diye konuştu. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Prof., Dr, Özener:, Marmara, Denizi'nde, 7,2'lik, bir, enerji, var,
Yorumlar
Haber Yazılımı