ISTANBUL ISTANBUL
Haber Detayı
29 Temmuz 2020 - Çarşamba 12:44
 
Muhalefet: Türkiye’yi sosyal medyaya sansür uygulayan ülke konumuna getirdiler
Twitter, Facebook gibi milyonlarca kullanıcısı olan sosyal medya şirketlerine, bir dizi yükümlülük ve yaptırım öngören yasa teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.
SİYASET Haberi
Muhalefet: Türkiye’yi sosyal medyaya sansür uygulayan ülke konumuna getirdiler

Yaklaşık 20 saat süren oturumun ardından yasalaşan sosyal medya düzenlemesine karşı çıkan muhalefet, hükümetin bu yasal düzenlemeyle sosyal medyaya sansür getirdiğini söyledi.
 
Twitter’da #SansürYasasınaDurDe etiketiyle yapılan paylaşımlarda CHP’li, HDP’li ve İYİ Partili milletvekilleri ile diğer muhalif isimler yeni düzenlemelere tepki gösterdi.
"Sosyal Medyaya Sansür Yasası" AKP ve MHP oylarıyla yasalaştı.

Demokrasi, İnsan hakları ihlalleri,
basın,düşünce ve ifade özgürlüğünde zaten sicili bozuk olan Türkiye'yi bir de sosyal medyaya sansür uygulayan ülke konumuna getirdiler.
Yazıklar olsun...#SansürYasasınaDurDe
— Veli AĞBABA (@veliagbaba) July 29, 2020
Beştaş: Sosyal medya tasarınız ırkçılık ve cinsiyetçilikle mücadele etmiyor: en sert muhalefeti yapacağız

Grup Başkanvekilimiz Meral Danış Beştaş, haftalık basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.https://t.co/5bQF7M4UEk
— HDP (@HDPgenelmerkezi) July 28, 2020
Yazılı ve görsel medyaya uygulanan sansür ve ağır cezalardan sonra sosyal medyayı sansürlüyorlar. Anayasa md. 26’da düzenlenen “düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetine“ açıkça aykırıdır.
#SansürYasasınaHayır
#SansürYasasınaDurDe
— İbrahim Ö. Kaboğlu (@ibrahimkaboglu) July 28, 2020
İşte sosyal medya sansür yasasını bu yüzden çıkartıyorlar. Zulme, sansüre karşı direnenler kazanacak! #KonyaDireniyor #SansüreDurDe https://t.co/sUIFi9KUCw
— Murat Çepni (@MuratCepniHDP) July 28, 2020
Sosyal medya düzenlemesi için sabaha kadar çalışan Meclis özgürlüklerin fişini çekti. Sorunların konuşulmasını, yazılmasını, paylaşılmasını engellemek o sorunları ortadan kaldırmaz. Ne yaparsan yap elbet yap bir yol bulunur. #SosyalMedyamaDokunma

Kaynak: Editör: Birinci Medya
Etiketler: Muhalefet:, Türkiye’yi, sosyal, medyaya, sansür, uygulayan, ülke, konumuna, getirdiler,
Yorumlar
Haber Yazılımı