ISTANBUL ISTANBUL
Haber Detayı
28 Ekim 2020 - Çarşamba 11:34
 
Merkez Bankası Başkanı Uysal: Döviz kurlarıyla ilgili hedefimiz yok, Türk lirası aşırı değersiz bir noktada
Merkez Bankası 2020 enflasyon tahminini yüzde 12.1'e çekti. Merkez Bankası'nın önceki yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 8.9 seviyesindeydi.
EKONOMİ Haberi
Merkez Bankası Başkanı Uysal: Döviz kurlarıyla ilgili hedefimiz yok, Türk lirası aşırı değersiz bir noktada

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, yılın son enflasyon raporunu açıkladı. Uysal, 2020 yılı sonu gıda enflasyonu tahminini yüzde 13,5'e çektiklerini belirtti. 

Uysal, "Mevcut koşullar altında enflasyonda belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal çerçeve oluşturduk" dedi.

Uysal, 2020 yılı sonu gıda enflasyonu tahminini yüzde 13,5'e çektiklerini belirtti. 

Merkez Bankası Başkanı, 'Faizde ne zaman normalleşeceğiz' sorusuna, "Enflasyon beklentisi, enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar para politikasında sıkı duruş devam edecek. Daha çok odaklanma ağırlıklı fonlamaya odaklanmalı. Geç likidite penceresi üst sınır olarak görülmeli. Bu da reel faizlerinde pozitif bir yükselmeyi ima ediyor" yanıtını verdi.

Uysal, para politikasında sıkılaştırma yapıldığını savunarak, odaklanılması gereken noktanın ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin 500 baz artırılması olduğunu söyledi. 

'Kur hedefimiz yok'
Uysal, döviz kurlarındaki şiddetli yükselişe nasıl baktıkları sorusuna, "Döviz kurundaki hareketler birçok faktörden etkileniyor. Jeopolitik gelişmeler, bekleyişlerin ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Merkez Bankası olarak reel veya nominal olarak herhangi bir kur seviyesi hedeflemiyoruz. Nominal ve reel fiyat hedeflemesine bakıyoruz. Tabi ki mevcut makroekonomik temellere baktığımızda, Türk lirasının oldukça, aşırı değersiz bir noktada olduğunu değerlendirebiliriz. Para politikası duruşunun enflasyonu kontrol altına alma etkisiyle, döviz kurlarında da etkisinin olmasını bekleriz. Orta vadede makro gerçeklerle uyumlu bir noktaya gelecektir. Değersiz TL fiyat istikrarına ilişkin riskler oluşturuyor. Bizim döviz kurlarını hedefleme gibi bir duruşumuz yok" yanıtını verdi. 

Kaynak: Editör: Birinci Medya
Etiketler: Merkez, Bankası, Başkanı, Uysal:, Döviz, kurlarıyla, ilgili, hedefimiz, yok,, Türk, lirası, aşırı, değersiz, bir, noktada,
Yorumlar
Haber Yazılımı