ISTANBUL ISTANBUL
Haber Detayı
01 Eylül 2020 - Salı 08:03
 
Koronavirüs'te 2. evre planı: hafta sonu sokağa çıkma yasakları geri gelebilir
2. evre planı: hafta sonu sokağa çıkma yasakları geri gelebilir; dışarıdaki hareketliliği gruplara ayırma planlaması yapılabilir
YAŞAM Haberi
Koronavirüs'te 2. evre planı: hafta sonu sokağa çıkma yasakları geri gelebilir

Yaz tatilinin bitmesiyle büyük kentlerde ‘alarm’ haline geçilirken kış önlemleri de gündemde. Ancak bu dönem hayatı durdurmak yerine hareketliliği yavaşlatacak kararlar alınacak.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre uygulanması planlanan Koronavirüs tedbirleri şöyle:

* Bundan sonra blok yasaklar uygulanmayacak. Bölgesel yasaklar ve kararlar devam edecek. Nerede sorun varsa orası izole edilecek. İşyerleri ve dükkanlar kapatılmayacak.

* İllerdeki duruma göre haftasonu sokağa çıkma yasakları ilan edilebilecek.

* Hareketliliği yavaşlatacak kararlar alınacak. Bu konuda 65 yaş üstü ve üniversite öğrencilerine yönelik kararlar etkili olacak. 65 yaş üstü gruplar için belli alanlara girememe yasağı devam edebilecek. Onların bineceği otobüs, gideceği parkın ayrı olması gibi yaklaşımlar sergilenebilecek.

* Dışarıdaki hareketliliği gruplara ayırma planlaması yapılacak.

* Ara kesmeler uygulanarak virüsün birinden diğerine atlamasının önlemi alınacak.

* En önemli karar, okullar konusunda olacak. Toplantılarda ilköğretimin açık olması, kronik rahatsızlığı olan çocukların evde eğitim görmesi, üst sınıflarda sadece 8 ve 12. sınıfların okula gitmesine sıcak bakılıyor.

* Üniversitelerin açılması ise planlar arasında değil. 8 milyon gencin tüm Türkiye genelinde harekette olmasının, yurtların, okul kantinlerinin, okulların çevresindeki kafeteryaların hareketlenmesi anlamına geleceği, bunun da kontrol edilemeyeceği konuşuluyor.

Kaynak: Editör: Birinci Medya
Etiketler: Koronavirüs'te, 2., evre, planı:, hafta, sonu, sokağa, çıkma, yasakları, geri, gelebilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı