ISTANBUL ISTANBUL
Haber Detayı
15 Ekim 2020 - Perşembe 08:03
 
Koca: İstanbul'da son 1 ayda vaka sayısında yüzde 50 artış oldu
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vakalarında İstanbul'da son bir ayda ortalama yüzde 50 artış olduğunu söylerken, salgının geçen aylarda zirve düzeyine çıktığı Ankara'da yüzde 60'a yakın azalma olduğunu söyledi. "Artışın önümüzdeki günlerde tedbirlere uyarak azalmasını sağlamalıyız" diyen Koca, sokağa çıkma kısıtlaması gibi tedbirler uygulamayı düşünmediklerini, katı tedbirler olmadan vaka artışını kontrol altına alabildiklerini belirtti.
SAĞLIK Haberi
Koca: İstanbul'da son 1 ayda vaka sayısında yüzde 50 artış oldu

Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Koca, bugüne kadar Koronavirüs testi pozitif olan sağlık çalışanlarının sayısının 40 bini geçtiğini duyururken, hayatını kaybedenlerin sayısının ise 107 olduğunu açıkladı. 

Vaka sayısının açıklanmayarak günlük Koronavirüs tablosunda yalnızca semptomu olan ve Koronavirüs testi pozitif çıkan kişilerin olduğunu belirten Koca, "Türkiye olarak pandemideki mücadelemizi 'vaka', 'hasta' kavramlarına indirgeyerek gölgelemeyelim" dedi. Türkiye'nin pandemiyle mücadelede başarılı olduğunu söyleyen Koca, vaka sayısına ilişkin, "Kesitsel taramalar olmadığı için şeffaf olmak adına hasta tanımını kullandık. Bu kesitsel taramaları da yer yer bildirmiş olacağız" ifadesini kullandı.

"Yurt dışından gelen aşıları uygulaması yıl başından önce olabilir"
Yarından itibaren yeni kesitsel taramaların başlayacağını, bunların sonuçlarını yer yer açıklayacağını belirten Koca, "Testi pozitif olan, bulgusu olsun olmasın, biz herkesi izole ediyoruz. Bu kişilerin temaslılarını bulup izole ettiğimiz gibi, hepsini HES sistemine kaydediyoruz. Mücadelede sonuç almak için siz bunu yapmak zorundasınız, bunu gizleyemezsiniz, biz ötesini yapıyoruz" şeklinde konuştu.

Türkiye'de geliştirilen potansiyel iki Koronavirüs aşı çalışmasında hayvan çalışmalarının tamamlandığını, yakında insan çalışmasına geçileceğini belirten Koca, "Yurt dışından gelen aşıların gerektiğinde uygunluğuna kanaat getirdiğimize vatandaşımızı uygulama konusunda da ilişkilerimizin devam ettiğini söyleyebilirim. Uygulaması muhtemel yıl başından önce olabilir" dedi.

"Maske ve mesafeyi grip aşısından daha çok önemseyelim"
Türk Eczacılar Birliği'nin (TEB) bu yıl yeterli miktarda Koronavirüs aşısının tedarik edilmediğine yönelik açıklamasını da değerlendiren Koca, "Bize sadece 1,5 milyon aşı gelmeyecek, daha fazlası olacak. Bu dönemde gribe karşı da, diğer virüslere karşı da maskenin koruyucu özelliğinin yüzde 90'ların üzerinde olduğunu biliyoruz. Maske ve mesafeyi aşıdan daha çok önemseyelim" açıklamasında bulundu.

Kaynak: Editör: Birinci Medya
Etiketler: Koca:, İstanbul'da, son, 1, ayda, vaka, sayısında, yüzde, 50, artış, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı