ISTANBUL ISTANBUL
Haber Detayı
05 Ocak 2021 - Salı 07:57
 
Boğaziçi Üniversitenin kapısına 'güvenlik kilidi' vuruldu; protestocu öğrenciler boykotun süreceğini duyurdu
Öğrenciler 'Kayyum rektör istemiyoruz', 'AKP elini üniversitelerden çek' sloganları attılar
GÜNDEM Haberi
Boğaziçi Üniversitenin kapısına 'güvenlik kilidi' vuruldu; protestocu öğrenciler boykotun süreceğini duyurdu

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, 1 Ocak gecesi Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Haliç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu'nun rektörlüğe atanmasına karşı eylem yaptı. "Kayyum rektör istemiyoruz", "AKP elini üniversitelerden çek", "Melih istifa" sloganlarıyla Güney Kampüs kapısı önünde basın açıklaması yapan öğrenciler, Kuzey Kampüs'te konuya ilişkin bir açık forum düzenledi. Öğrencilere yer yer polis müdahalesi olurken, TOMA ile tazyikli su sıkıldı, plastik mermi ve biber gazı atıldı.  

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla 5 üniversitenin rektörü değişti. 2015 seçimlerinde AKP'den 1.bölge milletvekili adayı olan Prof. Melih Bulu da Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atandı. Bulu'nun rektör olarak atanmasına karşı üniversite mensuplarından tepki geldi. Öğretim üyelerinin ve mezun derneklerinin tepki gösterdiği atamaya karşı, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri de bugün bir eylem düzenledi.

Kaynak: Editör: Birinci Medya
Etiketler: Boğaziçi, Üniversitenin, kapısına, 'güvenlik, kilidi', vuruldu;, protestocu, öğrenciler, boykotun, süreceğini, duyurdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı