ISTANBUL ISTANBUL
Haber Detayı
30 Temmuz 2020 - Perşembe 07:59
 
Bilim Kurulu, bayram sonrası erken dönemde bu kısıtlamaları kaldırmayı önerdi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 65 yaş üstü vatandaşlara yalnızca belirli saatler arasında sokağa çıkma izni verilen düzenlemenin kaldırılabileceğini duyururken, "Bilim Kurulu, bayram sonrası erken dönemde bu kısıtlamaları kaldırmayı önerdi" dedi.
SAĞLIK Haberi
Bilim Kurulu, bayram sonrası erken dönemde bu kısıtlamaları kaldırmayı önerdi


Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Koca, Kurban Bayramı öncesi alınan tedbirlere uyulması çağrısı yaparken, ilave kısıtlamaların uygulanmayacağını söyledi. Koca, bayram dönemi için de şu ifadeleri kullandı:

"Kurban yemekleri verilmemelidir. Yoksullara, komşulara et dağıtılacaksa çok dikkatli olunmalıdır. Bir araya gelmek eğer zaruriyse açık ortamlar tercih edilmelidir. Eğer eve ziyaretçi alınmışsa, ev havalandırılmalıdır. Hasta ziyaretinden uzak durulmalıdır. En kritik hususlardan biri ise el öpmeyi, el öptürmeyi, tokalaşmayı, sarılıp öpüşmeyi gelecek bayramlara erteleyeceğiz. Geleneğimizi gelecek bayramlara erteleyelim. Gelenekler hayatın devamı için vardır."

Bakan Koca, Koronavirüs test kitlerine ilişkin yolsuzluk iddialarının ardından Sağlık Bakanlığı'nda üst düzey görev değişikliklerinin de 'rutin işleyiş içinde doğal' olduğunu belirtirken, "Bazı görev değişikliklerinin özel bir anlamı yoktur" ifadesini kullandı.

Test kitlerinin doğru sonuç verme oranının düşük olduğu iddialarına ilişkin de konuşan Koca, "Test kitlerimizin doğru sonuç verme oranı yüzde 91,66'dır" dedi. Çin'den ithal edilen PCR test kitinin o dönemde 8,75 dolara alındığını söyleyen Koca, daha sonra yerli üretime geçildiğini ve kitlerin 9,8 TL'ye alındığını aktardı. Koca, "Dünyada 8,75'ten daha aşağıda fiyat görmedik. Şimdi fiyatı 1,4 dolara kadar düşen bir kit oldu. Uluslararası firmaların Türkiye uzantıları üzerinden neler yapılmak istendiğini ben çok iyi biliyorum. Kit piyasasının arkasında nice dev ama cüce yapıların ve vatandaşların olduğunu biliyorum" şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Birinci Medya
Etiketler: Bilim, Kurulu,, bayram, sonrası, erken, dönemde, bu, kısıtlamaları, kaldırmayı, önerdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı